Standard Spring Schedule

All classes are 60 minutes unless otherwise indicated by a number listed on the schedule after the class name. See the class descriptions for class information.*

Bootcamp

Time Room Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
5:30 PM Maguire Field

Student Recreation & Fitness Center

Time Room Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
06:15 AM SR 1
Cycle (45)

Nicole C.

06:15 AM SR 2
Total Body (45)

Hannah G.

Total Body (45)

Karine *(FRE, ESP)

Total Body (45)

Hannah G.

07:15 AM SR 1
Cycle (45)

Christina

08:00 AM SR 3
Hatha Yoga

Nathaniel

Vinyasa Yoga

Emily F.

09:15 AM SR 3
Meditation (30)

Nathaniel

10:00 AM SR 1
Cycle (45)

Christina

10:30 AM SR 2
10:30 AM SR 3
Power Yoga

Simonne

12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Cassidy

Cycle (45)

Meredith

Cycle (45)

Cassidy

Cycle (45)

Natalie *(ESP)

Cycle (45)

Natalie *(ESP)

Cycle (45)

Tiffany

Cycle (45)

Marley

12:00 PM SR 3
iBurn (45)

Maria P.

Total Body (45)

Olivia B.

1:00 PM SR 3
Core (30)

Maria P.

Core (30)

Abigail

3:15 PM SR 3
Hip Hop Fitness

Ana *(ESP)

50/50 ViPR®

Mary E.

4:00 PM SR 2
Step (45)

Jackie

iBurn

Emma W.

Total Body

Emma F.

4:15 PM SR 1
Cycle (45)

Marley

Cycle (45)

Tiffany

Cycle (45)

Marley

Cycle (45)

Chelsea

Cycle (45)

Megan C.

5:00 PM SR 3
Power Yoga

Hannah H.

Vinyasa Yoga

Emily F.

Vinyasa Yoga

Simonne

Hip Hop Fitness

Ana *(ESP)

5:15 PM SR 2
Total Body

Maria G. *(ESP)

Core (30)

Emma W.

Total Body

Olivia B.

Core (30)

Chelsea

5:30 PM SR Lobby
Stadium Conditioning

Chloe & Maria P.

Stadium Conditioning

Melanie & Caroline

6:00 PM Florida Pool
6:00 PM SR 1
Cycle (45)

Nicole C.

Cycle (45)

Carson

Cycle (45)

Carolina C. *(ESP)

6:30 PM SR 3
6:45 PM SR 4
Acro Yoga

Hunter & Hannah H.

Yogalates

Alex C.

7:30 PM SR 2
BOSU®

Margo

BOSU®

Maria P.

8:00 PM SR 3
Center Barre

Francesca

8:15 PM SR 1
Cycle (45)

Joelle

8:45 PM SR 3
Hip Hop Fitness

Vanessa (ESP)

9:30 PM SR 3
Power Yoga

Hunter

Southwest Recreation Center

Time Room Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
06:15 AM SW 1
Cycle (45)

Rachel B.

Cycle (45)

Danielle

06:15 AM SW 3
Hatha Yoga

Serena

Hatha Yoga

Nathaniel

08:15 AM SW 1
Cycle (45)

Meredith

Cycle (45)

Sam K.

Cycle (45)

Carson

Cycle (45)

Megan C.

Cycle (45)

Jarrett

10:30 AM SW 1
11:30 AM SW 1
12:00 PM SW 3
12:00 PM SW Upstairs Cardio
Gator Theory

Mary E.

12:15 PM SW 1
Cycle (45)

Shannon

Cycle (45)

Marley

1:30 PM SW 1
Total Body

Emma F.

3:45 PM SW 1
50/50

Cat

Center Barre

Francesca

3:45 PM SW Upstairs Cardio
4:00 PM SW 3
5:15 PM SW 1
Cycle (45)

Emily T.

Cycle (45)

Sam K.

Cycle (45)

Joelle

5:15 PM SW 3
5:45 PM SW 1
Cycle (45)

Rachel B.

Cycle (45)

Shannon

6:30 PM SW 3
Kickboxing

Maria G. *(ESP)

Vinyasa Yoga

Mikaela

7:00 PM SW 1
Total Body

Victoria M.

iBurn

Danielle

iBurn

Emily M.

Total Body

Rachel B.

8:00 PM SW 3
Yin Yoga (75)

Daniella

8:30 PM SW 1
Cycle (45)

Shannon

Cycle (45)

Danielle

iBurn (45)

Karine *(FRE, ESP)

8:45 PM SW 3
Vinyasa Yoga

Mikaela

9:30 PM SW 3
International Dance

Vanessa (ESP)

Yin Yoga

Sophia

Student Recreation & Fitness Center

Time Room monday
06:15 AM SR 2
Total Body (45)

Hannah G.

07:15 AM SR 1
08:00 AM SR 3
09:15 AM SR 3
10:30 AM SR 2
12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Cassidy

12:00 PM SR 3
iBurn (45)

Maria P.

1:00 PM SR 3
Core (30)

Maria P.

4:00 PM SR 2
Step (45)

Jackie

4:15 PM SR 1
Cycle (45)

Marley

5:00 PM SR 3
5:15 PM SR 2
Total Body

Maria G. *(ESP)

5:30 PM SR Lobby
6:00 PM SR 1
Cycle (45)

Nicole C.

6:30 PM SR 3
7:30 PM SR 2
BOSU®

Margo

8:00 PM SR 3
9:30 PM SR 3
Time Room tuesday
06:15 AM SR 1
06:15 AM SR 2
10:00 AM SR 1
Cycle (45)

Christina

10:30 AM SR 3
12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Meredith

12:00 PM SR 3
3:15 PM SR 3
Hip Hop Fitness

Ana *(ESP)

4:00 PM SR 2
iBurn

Emma W.

4:15 PM SR 1
Cycle (45)

Tiffany

5:00 PM SR 3
Power Yoga

Hannah H.

5:15 PM SR 2
Core (30)

Emma W.

5:30 PM SR Lobby
Stadium Conditioning

Chloe & Maria P.

6:00 PM Florida Pool
6:00 PM SR 1
Cycle (45)

Carson

6:30 PM SR 3
6:45 PM SR 4
Acro Yoga

Hunter & Hannah H.

7:30 PM SR 2
8:00 PM SR 3
8:15 PM SR 1
9:30 PM SR 3
Time Room wednesday
06:15 AM SR 2
Total Body (45)

Karine *(FRE, ESP)

07:15 AM SR 1
Cycle (45)

Christina

08:00 AM SR 3
Hatha Yoga

Nathaniel

09:15 AM SR 3
Meditation (30)

Nathaniel

10:30 AM SR 2
12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Cassidy

12:00 PM SR 3
1:00 PM SR 3
Core (30)

Abigail

4:00 PM SR 2
4:15 PM SR 1
Cycle (45)

Marley

5:00 PM SR 3
5:15 PM SR 2
Total Body

Olivia B.

5:30 PM SR Lobby
Stadium Conditioning

Melanie & Caroline

6:00 PM SR 1
Cycle (45)

Carolina C. *(ESP)

6:30 PM SR 3
7:30 PM SR 2
BOSU®

Maria P.

8:00 PM SR 3
9:30 PM SR 3
Power Yoga

Hunter

Time Room thursday
06:15 AM SR 1
Cycle (45)

Nicole C.

06:15 AM SR 2
10:00 AM SR 1
10:30 AM SR 3
12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Natalie *(ESP)

12:00 PM SR 3
Total Body (45)

Olivia B.

3:15 PM SR 3
4:00 PM SR 2
Total Body

Emma F.

4:15 PM SR 1
Cycle (45)

Chelsea

5:00 PM SR 3
Vinyasa Yoga

Emily F.

5:15 PM SR 2
Core (30)

Chelsea

6:00 PM Florida Pool
6:00 PM SR 1
6:30 PM SR 3
6:45 PM SR 4
Yogalates

Alex C.

7:30 PM SR 2
8:00 PM SR 3
Center Barre

Francesca

8:15 PM SR 1
Cycle (45)

Joelle

9:30 PM SR 3
Time Room friday
06:15 AM SR 2
Total Body (45)

Hannah G.

07:15 AM SR 1
08:00 AM SR 3
Vinyasa Yoga

Emily F.

09:15 AM SR 3
10:30 AM SR 2
12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Natalie *(ESP)

12:00 PM SR 3
1:00 PM SR 3
3:15 PM SR 3
50/50 ViPR®

Mary E.

4:15 PM SR 1
Cycle (45)

Megan C.

5:00 PM SR 3
Vinyasa Yoga

Simonne

6:30 PM SR 3
Time Room saturday
10:30 AM SR 3
Power Yoga

Simonne

12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Tiffany

4:00 PM SR 2
5:00 PM SR 3
Hip Hop Fitness

Ana *(ESP)

Time Room sunday
10:30 AM SR 3
12:00 PM SR 1
Cycle (45)

Marley

12:00 PM SR 3
5:00 PM SR 3
8:45 PM SR 3
Hip Hop Fitness

Vanessa (ESP)

Southwest Recreation Center

Time Room monday
06:15 AM SW 1
Cycle (45)

Rachel B.

08:15 AM SW 1
Cycle (45)

Meredith

12:00 PM SW 3
12:15 PM SW 1
3:45 PM SW 1
50/50

Cat

4:00 PM SW 3
5:15 PM SW 1
Cycle (45)

Emily T.

5:15 PM SW 3
6:30 PM SW 3
7:00 PM SW 1
Total Body

Victoria M.

8:00 PM SW 3
Yin Yoga (75)

Daniella

8:30 PM SW 1
Cycle (45)

Shannon

9:30 PM SW 3
International Dance

Vanessa (ESP)

Time Room tuesday
06:15 AM SW 1
06:15 AM SW 3
Hatha Yoga

Serena

08:15 AM SW 1
Cycle (45)

Sam K.

12:00 PM SW Upstairs Cardio
Gator Theory

Mary E.

12:15 PM SW 1
Cycle (45)

Shannon

5:15 PM SW 3
5:45 PM SW 1
Cycle (45)

Rachel B.

6:30 PM SW 3
7:00 PM SW 1
iBurn

Danielle

8:00 PM SW 3
8:30 PM SW 1
9:30 PM SW 3
Time Room wednesday
06:15 AM SW 1
08:15 AM SW 1
Cycle (45)

Carson

12:00 PM SW 3
12:15 PM SW 1
3:45 PM SW 1
Center Barre

Francesca

3:45 PM SW Upstairs Cardio
4:00 PM SW 3
5:15 PM SW 1
Cycle (45)

Sam K.

5:15 PM SW 3
6:30 PM SW 3
Kickboxing

Maria G. *(ESP)

7:00 PM SW 1
iBurn

Emily M.

8:00 PM SW 3
8:30 PM SW 1
Cycle (45)

Danielle

9:30 PM SW 3
Time Room thursday
06:15 AM SW 1
06:15 AM SW 3
Hatha Yoga

Nathaniel

08:15 AM SW 1
Cycle (45)

Megan C.

12:00 PM SW Upstairs Cardio
12:15 PM SW 1
Cycle (45)

Marley

5:15 PM SW 3
5:45 PM SW 1
Cycle (45)

Shannon

6:30 PM SW 3
Vinyasa Yoga

Mikaela

7:00 PM SW 1
Total Body

Rachel B.

8:00 PM SW 3
8:30 PM SW 1
iBurn (45)

Karine *(FRE, ESP)

9:30 PM SW 3
Yin Yoga

Sophia

Time Room friday
06:15 AM SW 1
Cycle (45)

Danielle

08:15 AM SW 1
Cycle (45)

Jarrett

12:15 PM SW 1
4:00 PM SW 3
5:15 PM SW 1
Cycle (45)

Joelle

Time Room saturday
10:30 AM SW 1
11:30 AM SW 1
1:30 PM SW 1
Total Body

Emma F.

Time Room sunday
10:30 AM SW 1
11:30 AM SW 1
1:30 PM SW 1
5:15 PM SW 1
8:45 PM SW 3
Vinyasa Yoga

Mikaela

Bootcamp

Time Room monday
5:30 PM Maguire Field
Time Room tuesday
5:30 PM Maguire Field
Time Room wednesday
5:30 PM Maguire Field
Time Room thursday
5:30 PM Maguire Field
Time Room friday
Time Room saturday
Time Room sunday
Bootcamp Cardio Cycling
Dance Mind & Body Outdoor
Strength Swim Instruction

*Instructors are able to adapt instruction in select languages, available upon request.

  • ESP = Español, Spanish
  • FR = Francais, French
  • ASL- American Sign Language
  • POR = Português, Portuguese
  • ITA = Italiano, Italian
  • RUS = русский, Russian
  • FAR = فارسی , Farsi
  • FIL = Tagalog, Filipino
  • POL = Polskie, Polish
  • GER = Deutsche, German